Tarihçe

Hakkında

Beyaz et sektörüne; yaratıcılığı, kalitesi, servisi ve doğal lezzeti ile değişik renkler getirmeyi hedefleyen Bupiliç ya da tüzel kişiliğimizdeki tam adıyla Bupiliç Entegre Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Balıkesir'in ekonomik hayatında söz sahibi Karahallılar ve Kula gruplarının el ele vermesiyle 2003 yılında kurulmuştur.

Bir yıl süren yatırım sürecinin ardından 2004 Nisan ayında Avrupa Birliği ölçülerinde üretim koşullarını sağlayan Bupiliç, ilk üretimine başlamıştır.

Saatte 12.000 adet piliç...
Günümüz modern kümeslerinin sahip olduğu bina ve ekipmanları mevcut olan, bakım ve yetiştirme faaliyetini gerekli ilgi ve kurallara uygun yetiştirme vizyonunda ve bilincindeki 257 yetiştiriciye bağlı toplam 486 adet yetiştirici kümesimiz bulunmaktadır.
 

 Üretim Tesisi 300.000 m2  
 Kesim Kapasitesi (saat) 12.000 Adet  
 Parçalama Hattı (saat) 8.500 Adet  
 Yetiştirici 257  
 Kümes 486  

 

  • Yetiştirici kümeslerimiz ağırlıklı olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Manisa, İzmir il ve ilçelerinde yer almaktadır.
  • 2009 yılında faaliyete geçen 60 ton/saat kapasiteli yem fabrikamız tarafından bu bölgelerde bulunan kümeslere ihtiyacı olan yem tedarik edilmektedir.
  • Bunun yanı sıra aşı, ilaç ve veterinerlik hizmetleri de şirketimiz tarafından sağlanmaktadır.
  • Kesim kapasitemiz saatte 12.000 adettir. Ayrıca saatte 8.500 adet kapasiteli parçalama hattı, paketleme bölümündeki makina parkımızın başlıca kalemleridir.


Yaygın dağıtımımız kendimize ait 4 bölge müdürlüğü, zincir mağazalar ve bayilerimiz aracılığıyla yapılmaktadır. 2004 yılında Balıkesir ve Bursa'daki Bölge Müdürlüklerimiz, 2008 yılında İstanbul Avrupa Yakası Bölge Müdürlüğümüz, 2013 yılında da İzmir Bölge Müdürlüğümüz kurulmuştur.

Kalite Yönetim Sistemi ve Gıda Güvenliği konusunda son derece hassas olan Bupiliç'te konuyla ilgili olarak 2004 Aralık ayında başlatılan çalışmalar 2005 Temmuz ayında başarı ile sonuçlandırılmıştır.
 

Kalite standartları olmazsa olmazımızdır...
Devamlı güncellenmekte olan Kalite yönetim sürecimiz; canlı üretim, piliç eti üretimi, yem fabrikasını kapsayan TÜRKAK ve yurt dışı akrediteli BRC Food , ISO 22000, FSSC 22000, ISO 9001:2008, TSE ve Helal Üretim belgelerine sahiptir.

Bünyemizde gıda, yem, arıtma, canlı teşhis laboratuvarları bulunmakta ve sistem rutin olarak kontrol edilmektedir. Ayrıca gıda laboratuvarımız FAPAS Yeterlilik belgesine sahiptir.

Bupiliç olarak, toplum ve çevreye karşı her zaman duyarlı, saygılı ve sorumlu olarak üretim yapmayı taahhüt ediyoruz.
 

PAYLAŞ :

Ürünlerimiz